منطقه درفک

دریاچه ویستان بره سر
مهر ۳۰, ۱۳۹۷
جنگل نقله بر
جنگل نقله بر
آبان ۲, ۱۳۹۷
درفک

غار یخی درفک ( آشیانه عقاب )

درفک در منطقه خورگام رودبار قرار داردو منطقه خورگام در حدود ۵۰ کیلومتر از شهر رشت فاصله دارد. منطقه درفک از سال ۱۳۷۴ به خاطر تنوع و اهمیت پوشش گیاهی و جانوریش در شمار مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع قرار گرفت.

قله درفک

در واقع درفک نام قله ای است که در این منطقه قرار دارد. این قله ارتفاعی در حدود ۲۷۰۰ دارد که هرساله تعداد زیادی از کوهنوردان به این منطقه می آیند و برای اینکه شاهد طلوع زیبای آفتاب از فراز این قله باشند شبی را در آنجا به صبح می رسانند. به نظر می رسد نام درفک در زبان محلی به معنای آشیان عقاب است.

قله درفک به عنوان قله ای آتشفشانی شناخته می شود و دهانه آن به عنوان بزرگترین دهانه آتشفشانی کشور شناخته می شود.

 

قله درفک

غار درفک

غار یخی درفک در دامنه های این قله زیبا قرار دارد. غار درفک طولی ۱۰۰ متری و عرض ۴۰ متری دارد. این غار از مدت های دور به عنوان یخچالی طبیعی مورد استفاده قرار می گرفت. مردم اطراف این محل ها از یخچال های طبیعی برای تامین آب استفاده می کنند.

این غار در تمام فصول سال دارای یخچال های طبیعی است. از طرفی شیب ورودی غار زیاد بوده و برای ورود به آن باید تجهیزات کافی و مناسب داشته باشید و همچنین غارنوردی حرفه ای باشید.

غار نوچاه

غار نوچاه یکی از غارهایی است که در نزدیکی غار درفک قرار دارد. متاسفانه این غار در طی زلزله رودبار تخریب شد و دهانه آن از بین رفت .در گذشته مردم از یخ های طبیعی موجود در این غار برای تامین آب آشامیدنی خود و احشام استفاده می کردند و اعتقاد داشتند که این آب شفا بخش است.

از طرفی مردم در اطراف این غار شمع هایی روشن می کردند چراکه معتقد بودند این غار مزار چهار تن از امامزادگان است.

 

قله درفک

 

 

قله درفک