گردنه حیران کجاست؟

مراکز ورزشی ماسال و شاندرمن
آبان ۲۷, ۱۳۹۷
سد منجیل
سد سفید رود (سد منجیل)
آذر ۵, ۱۳۹۷
گردنه حیران

گردنه حیران جلوه زیبای طبیعت

بسیاری از افراد با دیدن عکس های گردنه حیران تصور می کنند که اینجا گردنه حیران اردبیل است در صورتی که طبق تقسیمات کشوری بخشی از استان گیلان و فاصله مابین آستارا و اردبیل است.

این گردنه به عنوان یکی از جاذبه های زیبا و منحصر به فرد ایران برای بسیاری از هموطنان نامی آشناست که همواره با جاده ای مه گرفته گره خورده است.

علت نام گذاری این گردنه به نام حیران آن است که این طبیعت آنچنان محصور کننده است که باعث حیرت همگان می شود. این گردنه زیبا از دوسو برای دوستداران طبیعت جذاب است چراکه یکسوی آن را جنگل های سرسبز و سوی دیگر آن کوه های پوشیده از درختچه هاست که شما را به وجد خواهد آورد.

البته باید بدانید راه های لذت بردن از زیبایی های گردنه حیران تنها منحصر به رانندگی در آن و مشاهده اش نیست. در ادامه با سایت استان گیلان همراه باشید تا با جاذبه های دیگر گردنه حیران آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

۱- جنگل فندقلو : جنگلی است که در مسیر این گردنه قرار دارد و نمود واقعی ای از پوشش گیاهی متنوع است. در این جنگل می توانید درخت میوه های مختلف را ببینید و برخی از گیاهان دارویی را نیز مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر این یک چشمه آب گرم به نام مشه سویی است که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست. اگر در مسیر گردنه حیران قرار گرفتید بازدید از این جنگل زیبا را از دست ندهید.

۲-دهکده گردشگری حیران : در حین گذر از این مسیر می توانید به دهکده گردشگری حیران بروید و از امکانات تفریحی آن نهایت استفاده را ببرید.

در ادامه اشاره ای به انواع امکانات موجود در این دهکده می کنیم.

  • تله کابین گردنه حیران : جذاب ترین بخش این دهکده تله کابین آن است که می توانید زیبایی های این منطقه را از زاویه ای بهتر ببینید. این تله کابین یکی از استاندارد ترین نمونه های آن در ایران است که توانایی جا به جایی ۱۳۵۰ نفر در ساعت را با ۳۰ کابین دارد. مسیر این تله کابین از ایستگاه گردنه حیران آغاز می شود و با طی مسیر ۱۷۵۰ متری و گذر از میان جنگل فندقلو به ایستگاه آخر می رسد. بالاترین ایستگاه آن در فاصله ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد که منظره ای زیبا از طبیعت این منطقه را به شما می دهد.

 

  • کارتینگ : یکی دیگر از مکان های تفریحی کارتینگ گردنه حیران است که ۵۰ ماشین کارتینگ دارد که در مسیری ۱ کیلومتری می توانید رانندگی کنید.
  • سورتمه ریلی : سورتمه ریلی گردنه حیران با طول ۱۵۰۰ متر عنوان بلندترین سورتمه شمال کشور را از آن خود کرده است. سورتمه ریلی یکی از بهترین راه ها برای غرق شدن در طبیعت است.

 

سورتمه گردنه حیران

 

۳-کوهنوردی : یکی از فعالیت های جالبی که می توانید در منطقه حیران انجام دهید کوهنوردی است. در اطراف این منطقه کوه های زیادی وجود دارد که می تواند محل مناسبی برای کوه پیمایی و گذران اوقات فراغت باشد.

جاذبه های دیگر آستارا : پارک جنگلی بی بی یانلو

مسیر گردنه حیران

این جاده به طول ۳۵ کیلومتر از آستارا تا اردبیل کشیده شده است. و در واقع از کیلومتر ۵ جاده آستارا – اردبیل آغاز می شود.

مسیر گردنه حیران

 

عکس های گردنه حیران :