حافظیه بندرانزلی

بلوار ساحلی بندرانزلی
بلوار ساحلی بندرانزلی
مرداد ۷, ۱۳۹۷
دریاچه سقالکسار
دریاچه سقالکسار
مرداد ۷, ۱۳۹۷
حافظیه بندرانزلی

حافظیه بندرانزلی یا محل ترنم موزیک انزلی

اگر در بلوار ساحلی بندرانزلی به گردش بپردازید بنای آشنایی را در کنار بنای سفید شهرداری مشاهده خواهید کرد. این بنا شباهت زیادی به حافظیه شیراز دارد و از این رو به آن حافظیه بندرانزلی نیز می گویند.

حافظیه بندرانزلی به دلیل شباهت بسیار زیادش به حافظیه شیراز یادآور این بناست . حافظیه بندرانزلی به جاهای دیدنی بندرانزلی بسیار نزدیک است. بلوار ساحلی، ساختمان شهرداری و بندرگاه انزلی ازجاذبه های نزدیک این بناست.

 

حافظیه بندرانرلی

 

این بنا در سال ۱۳۱۱ و چهار سال پیش از ساخت حافظبه شیراز به سفارش شهرداری بندرانزلی توسط مهندسان آلمانی ساخته شد. این بنا مساحتی بالغ بر ۷۶ مترمربع دارد و پله هایی ورودی از دو طرف به آن ختم می شود.

دیواره کوتاه نرده ای ، ستون های بلند و بامی گنبدی شکل از شاخصه های معماری ایرانی است در این بنا دیده می شود. بر اساس کاربری اصلی حافظیه بندرانزلی در کف این بنا تصویر چنگ موسیقیایی با موزاییک نقش بسته است.

به نظر می رسد این بنا به دلیل احداث شدن پیش از حافظیه شیراز الهام بخش برای این بنا بوده باشد.

در گذشته نام حافظیه بندرانزلی،”محل ترنم موزیک” بود  که مکان مناسبی برای برپایی کنسرت های موسیقی بود اما در سال های اخیر با تغییر کاربری به محلی برای برگزاری نمایشگاه های کوچک صنایع دستی و نقاشی به کار می رود.

این بنا با شماره ثبت  ۱۵۱۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده در ایران قرار گرفت. گرچه این بنا از لحاظ ویژگی های بصری و معماری برای بسیاری از بازدید کنندگان جذاب و منحصر به فرد است اما به نظر نمی رسد تلاش زیادی برای بهبود شرایط بنا انجام شده باشد. مرمت و بازسازی بنا همچنین اقداماتی برای زیباسازی اطراف این بنا می تواند تاثیر چشم گیری در جذابیت های این بنا ایجاد کند. که این امر نیازمند توجه و تلاش بیشتر است.