رشت شهر خلاق غذا ثبت شده در یونسکو

آزاد راه قزوین – رشت
آذر ۱۲, ۱۳۹۷
عناصر معماری گیلان
آذر ۱۳, ۱۳۹۷

رشت شهر خلاق غذا یونسکو

گستردگی و تنوع غذایی استان گیلان بر هیچکس پوشیده نیست. این تنوع غذایی برگرفته از بسیاری از عوامل است. اولین آن اقلیم استان گیلان است. آب و هوا و پوشش گیاهی این استان موجب شده است که انواع گیاهان و مواد غذایی بتوانند در این خاک رشد کنند. برخی از این گیاهان مانند خالواش بومی استان های شمالی هستند، به همین دلیل است که بسیاری از غذاهای استان گیلان طعمی ویژه و خاص دارند.

بی شک یکی از صحنه های آشنا برای تمام کسانی که به استان گیلان سفر کرده اند، بازارهای محلی این استان به خصوص شهر رشت است که انواع مواد غذایی و خوراکی ارگانیک در آن به فروش می رسند.

همین امر باعث شده است که استان گیلان با ۱۷۰ نوع غذا پرتنوع ترین شهر کشور از لحاظ خوراکی است. البته این امر تنها منحصر به ایران نیست، شهر رشت در سال ۲۰۱۵ به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو ثبت شد.

رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی ثبت جهانی شد. پرونده تدوین پروپزال ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو با حضور هیات عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران به دعوت ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت، شروع و سرانجام در اسفند ماه  با حضور استر کیش لاروش مدیر منطقه ای یونسکو مورد بررسی اولیه قرار گرفت؛ سپس با همراهی اعضای شورای اسلامی شهر رشت و شهردار محترم این پروندهبرای بررسی نهایی به دبیرخانه ی بررسی شبکه شهرهای خلاق در یونسکو پاریس ارسال شد که خوشبختانه با بررسی هیات داوری در پرونده برای اولین بار، حضور شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو ثبت جهانی شد.

رشت شهر خلاق گردشگری یونسکو

استان گیلان و گاسترونومی (گردشگری غذا)

گردشگری غذا را می توان به طور جامع  عبارت است از جستجوی غذاها و نوشیدنیهای خاص و لذت بردن از آنها در مناطق دور یا نزدیک است.

گردشگری غذا یکی از انواع گردشگری است که امروزه طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. غذا از جهات مختلفی در گردشگری نقشی مهم را ایفا میکند. نخست آنکه غذا به عنوان معیاری از فرهنگ نشان دهنده سبک زندگی مردمان این سرزمین است.

از طرفی دیگر غذا یکی از نیازهای اصلی است که گردشگران در حین سفر به دنبال آن هستند و اکثرا سعی می کنند تا این نیاز را به لذت بخش ترین شکل ممکن رفع کنند. البته از طرفی گردشگران امروزی نیز دوست دارند که در حین اقامت در مقصد، غذاهای اصیل این منطقه را صرف کنند.

پتانسیل گاسترونومی در شهر رشت

شهر رشت و به طور کلی استان گیلان پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارند، این پتانسیل بالا به چند جاذبه محدود نمی شود. این استان توانایی سرمایه گذاری برای انواع مختلفی از جاذبه ها را دارد که از آن جمله می توان به جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، ورزشی و … دارد. حال نیز گردشگری غذا در کنار دیگر پتانسیل های شهر رشت می تواند فرصت ویژه ای را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد.

مزایای رونق گردشگری غذا

مزایای گردشگری در تمام جوانب جامعه امری است که بر همگان روشن است، اما موضوع مهم تاثیر گردشگری غذا بر جامعه محلی و سبک زندگی آنان است.

۱-گسترش گردشگری غذا باعث اشتغال زایی در میان جوامع محلی به شکل های مختلف از جمله احداث رستوران، رستوران محلی و رونق بسیاری از کسب و کارهای مرتبط می شود.

۲-گردشگری غذا می تواند یکی از فرصت های توسعه پایدار گردشگری باشد.

۳-رونق اقتصادی جامعه محلی و میزبان را در پی دارد.

۴-توانمندسازی زنان جامعه بومی برای شرکت در این نوع از کسب وکار