گردشگری کم شتاب در استان گیلان

گردشگری روستایی گیلان
گردشگری روستایی گیلان
دی ۸, ۱۳۹۷
بازارهای استان گیلان
دی ۱۱, ۱۳۹۷

گردشگری کم شتاب چیست؟

گردشگری از جمله مفاهیمی است که پس از جنگ جهانی دوم با سرعت زیادی شروع به رشد کرد و در این دوران است که پدیده ای به نام گردشگری انبوه ظهور می کند. گردشگری انبوه حاصل افزایش اوقات فراغت اشخاص جامعه، افزایش دستمزدها، کاهش ساعات کار و پیشرفت حمل و نقل است.

پیشرفت تکنولوژی و حمل و نقل از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در سرعت گرفتن روند گردشگری و سرازیر شدن گردشگران به سوی مقاصد گردشگری است.

با افزایش تعداد جاذبه های گردشگری، سرعت بازدید گردشگران از این جاذبه ها نیز فزونی یافت به طوری که بازدید گردشگران از این جاذبه ها معمولا سطحی است.

گردشگری کم‌شتاب که برگرفته از جنبش کم شتاب است، تلاش می کند تا با کاستن از جابه جایی بیش از اندازه گردشگران و با در پیش‌گرفتن رفتاری آگاهانه و مسئولانه، توجه آن ها را به لایه‌های درونی تر محیط پیرامون شان جلب نماید و کیفیت را ملاک ارزیابی سفر قرار دهد.

در واقع می توان گردشگری کم شتاب را یکی از اجزایی گردشگری پایدار دانست. به همین دلیل است که برخی کارشناسان، این گونه از گردشگری ‌را پاسخ مناسبی به نگرانی‌های ناشی از تخریب منابع و تغییرات روز‌افزون آب‌و‌هوایی تلقی می‌کنند

گردشگري كم شتاب يا“ “Tourism Slow “نوعي گردشگري و سفر است كه با تمركز بر جزييات و توجه به تاثير روان شناختي سفر بر شرايط جسمي و روحي فرد استوار است.

اين گونه از سفر با نگرش عميق تري به گردشگري و نيازهاي رواني انسان به سفر، در سال هاي اخير، بيش از پيش مورد توجه مردم و فعالان صنعت گردشگري قرار گرفته است.

 

هدف گردشگری کم شتاب

هدف از شكل گيري گردشگری كم شتاب تشويق مردم به نوعي سفر تفريحي همراه با دقت در جزييات براي يادگيري بيشتر و
ارتباط بيشتر است كه با احترام كامل به فرهنگ و تاريخ هاي محلي و نيز حمايت و حفاظت از محيط زيست همراه باشد.

در صورت توجه به اين نكات توريسم برخلاف عوارض مخرب و ناخوشايندي كه در دهه هاي اخير ايجاد كرده، كاركرد مناسب خود را بدست مي آوردكه به معني احترام به تنوع هاي انساني و فرهنگي وطبيعي و ايجاد ارتباط ميان مردم و احياي دوباره لذت كشف و يادگيري از ساده ترين امور زندگي است كه به دليل سرعت و سلطه تفكر هدفمندي همواره از ديده ها به دور مانده است.

گردشگری کم شتاب در ایران

با توجه به موارد ذکر شده به نظر می رسد که گردشگری موجود در ایران، شامل گردشگری کم شتاب نیست و بیشتر سفرها منحصر به مقاصدی می شوند که مسیر در آن گم شده است.

با توجه به طبیعت منحصر به فرد و فرهنگ متنوع موجود در کشور، ایران یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری کم شتاب است. این موضوع از آن جهت اهمیت می یابد که در ایران و به خصوص در شهرها و روستاها با توجه به فرهنگ منحصر به فردی که دارند، مورد توجه گردشگران کم شتاب قرار می گیرد تا به این ترتیب بتوانند عمیق تر با فرهنگ مردمان آشنا شوند.

منبع : مقاله گردشگری کم شتاب در جهت توسعه پایدار، نویسندگان : رضا برناپور، حجت الله پاشاپور، فریبا مولائی

 

گردشگری کم شتاب در گیلان :

با توجه به تعریفی که در ابتدای مقاله در رابطه با گردشگری کم شتاب مطرح شد، به نظر می رسد که استان گیلان مقصدی بسیار مناسب برای گردشگرانی است که به دنبال گردشگری کم شتاب هستند.

پتانسیل های استان گیلان در جهت گردشگری کم شتاب

۱- طبیعت منحصر به فرد استان گیلان که در جای جای این استان وجود دارد و نمی توانید منطقه ای از این استان را محروم از این موهبت خدادای یافت.

۲-وجود اقامتگاه های بومگردی متعدد در روستاها و مناطق بکر فرصت بی نظیری برای گردشگری کم شتاب است.

۳-مشکلات زیست محیطی بسیاری در استان گیلان وجود دارد که بخشی از آن مرتبط با حضور گردشگران است. از این رو گسترش گردشگری کم شتاب و آگاه سازی گردشگران باعث می شود تا این تخریب محیط زیست تا حد زیادی کاهش یابد.

۴- فرهنگ غنی استان گیلان که عناصر متنوعی از موسیقی، آداب و رسوم، تنوع غذایی، ترانه ها ، شعرها و … را در بر می گیرد، پتانسیلی مناسب برای پیاده سازی گردشگری کم شتاب است.

۵-استان گیلان از جمله معدود استان هایی است که مسیرهای آن نیز به نوعی خود یک جاذبه هستند، از این جهت گردشگری کم شتاب به راحتی می تواند در این استان نمود پیدا کند.