تالاب امیرکلایه : تالاب بین المللی ایران

موقعیت تالاب امیرکلایه

تالاب امیرکلایه از تالاب های منحصر به فرد ایران است که در شمال شهر لاهیجان قرار گرفته است. این تالاب در بخش شیرجو پشت و در نزدیکی روستای امیرکلایه واقع است. در گذشته این تالاب به نام شاله کل معروف بوده است که بعد ها به دلیل نزدیکی به این روستا نامش تغییر یافته است.

عمق آب این تالاب به ۱/۸۵ متر می رسد و ۱۲۳۰ هکتار مساحت دارد.

گونه های گیاهی و جانوری تالاب امیرکلایه:

دلیل اهمیت این تالاب ویژگی های اکولوژیکی قابل توجهی است که دارد. تالاب امیرکلایه از معدود تالاب های آب شیرین ایران است که در یک کیلومتری دریا وجود دارد. همچنین این تالاب گونه های گیاهی و جانوری زیادی دارد که در نوع خود بی نظیر است. به گونه ای که سالانه ۱۳۰ نوع پرنده به این تالاب مهاجرت می کنند و زمان مناسبی برای برگزاری تورهای پرنده نگری است.

از جمله انواع این پرنده ها می توان به کشیم کوچک،کشیم گردن سیاه، باکلان بزرگ، باکلان کوچک، حواصیل خاکستری، اگرت بزرگ، غاز خاکستری، اردک گیلار، اردک ارده‌ای، اردک خوتکا، اردک سرسبز، اردک فیلوش، اردک نوک پهن، اردک تاج‌دار، اردک سرحنایی، اردک بلوطی، اردک سیاه کاکل، یلوه آبی،چنگر نوک سرخ،طاووسک،چنگر،خروس کولی، خروس کولی دم سفید، پاشلک معمولی، پاشلک کوچک، کاکایی دریای خزر، کاکایی سر سیاه، سنقر تالابی، عقاب دریایی دم سفید، عقاب خالدار بزرگ، عقاب خالدار اشاره کرد.

در زمستان گردشگران می توانند شاهد مهاجرت پرندگان باشند.

گونه‌های گیاهی آبزی بی‌نظیر نیلوفر آبی، لاله تالابی، مریم آبی و عدسک در این تالاب یافت می‌شوند. پسته دریایی که در زبان محلی به آن «ثعله باقلی» می‌گویند یکی از گیاهان زیبایی است که در این تالاب می‌روید و محصول آن لاله تالابی است.این گونه گیاهى با کلاهک سبز رنگ و دانه هاى کوچک به رنگ سبز داراى خاصیت هاى دارویى و درمانى است و در طب سنتى مورد استفاده قرار مى گیرد که همین امر موجب اهمیت این گیاه در این منطقه شده است.

 

تالاب امیرکلایه

 

گونه های جانوری این تالاب و منطقه اطراف آن شامل لاک‌پشت‌ها، مارها، سوسمار، شغال ،شنگ یا سمور آبی ،گربه جنگلی ،تشی است. در گذشته نیز جانورانی همچون گراز در این منطقه وجود داشته اند که به نظر می رسد به دلیل شکار بی رویه این گونه جانوری در این منطقه منقرض شده است.

گونه های جانوری این منطقه محدود به دوزیستان نمی شود .

اردک‌ماهی ، سوف حاجی طوفان ، سیم ، کپور ، لای ماهی ، کلمه انول (کورا)، ماهی سیم پرک، کاهی کپور، ماهی حوض وحشی، ماهی سرخ باله، ماهی ریز نقره‌ای، اسبله، گامبوزیا، رفتگر ماهی خاردار، سوزن ماهی، اردک‌ماهی، گاو ماهی مرمری، نه خاره از گونه ماهی های مختلف این منطقه است.

همین جذابیت های اکوسیستمی باعث شد که در سال ۱۳۵۴ این تالاب به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شود.

دسترسی به تالاب امیرکلایه :

برای رفتن به تالاب امیرکلایه لازم است که از سمت تهران حدود ۳۳۰ کیلومتر به سمت لاهیجان حرکت کنید . سپس در فاصله ۴۲ کیلومتری لاهیجان به سمت این تالاب بروید. می توانید از جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر به این تالاب دسترسی پیدا کنید.

تفریحات تالاب امیرکلایه :

سفر به این تالاب محدود به بازدید از طبیعت نمی شود شما می توانید از این طبیعت زیبا با انجام فعالیت های مختلف حداکثر استفاده را ببرید.

  • قایق سواری
  • پیاده روی
  • ماهیگیری
  • پیک نیک
  • تورهای پرنده نگری

بهترین زمان سفر به این مناطق از اوایل اردیبهشت تا اواسط مرداد است.

اهمیت این منطقه از نظر اقتصادی، گردشگری و اکوسیستمی بسیار قابل توجه است. همین امر سبب شده است که درباره محافظت و نگهداری از این تالاب که زیستگاه گونه های زیستی متنوعی است نگاه ویژه ای شود.

نگه داری و توجه به این تالاب صرفاً محدود به مسائل زیست محیطی نیست بلکه از لحاظ اقتصادی برای مردم محلی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. چرا که این تالاب تامین کننده آب اراضی کشاورزی اطراف است.