ییلاق ماسال

مراسم چهارشنبه سوری
مراسم چهارشنبه سوری
مرداد ۸, ۱۳۹۷
روستای اولسبلنگاه
روستای اولسبلنگاه
مرداد ۸, ۱۳۹۷
ییلاق ماسال

شهرستان ماسال

با شروع فصل تعطیلات و گرم شدن هوا موج سفرهای تابستانی آغاز می شود.اکثر مسافران برای فرار از گرمای هوا تلاش می کنند تا مقاصدی را انتخاب کنند که هوای خنک تری داشته باشد. شهرستان ماسال یکی از از مناطق دیدنی گیلان است که در روزهای گرم سال میزبان گردشگرانی است که برای فرار از گرما به این منطقه می آیند.

مزیت های بازدید از ماسال تنها منحصر به آب و هوای معتدل نیست ، طبیعت، جنگل های زیبا و دوری از هیاهوی زندگی روزمره مهم روح تازه ای به هر گردشگری می بخشد.

شهر و ییلاق ماسال در استان گیلان در جوار کوه‌های تالش قرار گرفته است. رودخانه‌ی «خالکایی» که از ارتفاعات «شاه معلم» سرچشمه می‌گیرد، از این منطقه می‌گذرد.این منطقه در قدیم «رود کنار» نامیده می‌شده است. ماسال در لغت به معنی «کوه وار» یا «کنار کوه» است که مشتق کلماتی مانند «مازال» و «مسال» است.

شهرستان ماسال به دو بخش مرکزی و شاندرمن تقسیم می شود. مردم ماسال به زبان تالشی صحبت می کنند و مانند اکثر مردم ایران مذهب شیعه دارند.

ییلاق ماسال دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است. میانگین دمای این منطقه در روزهای سرد سال ۳ درجه و در روزهای گرم سال ۲۸ درجه، همراه با رطوبت میانگین ۸۰٪ اندازه‌گیری شده است.

این مشخصه‌های جغرافیایی پدیده‌های طبیعی دیدنی از جمله آبشارهای متعدد، غارها و مناطق کوهستانی زیبا و همچنین پوششی سرسبز را برای ییلاق ماسال در پی داشته است

این شهرستان از نظر اقتصادی به کشاورزی، دامپروری و صنایع وابسته به این دو متکی است و محصول برنج  را می‌توان از جمله محصولات مهم کشاورزی این منطقه نام برد.

 

شهرستان ماسال

 

مسیر ماسال

این شهرستان از شمال به رضوانشهر، از شرق به فومن و صومعه سرا، از غرب و جنوب به خلخال و در نهایت استان اردبیل محدود می‌شود. ماسال در غرب رشت قرار گرفته است؛ از همین رو فاصله‌ی رشت تا ماسال از مسیر صومعه سرا در حدود ۵۵ کیلومتر است و از تالش ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

فاصله ماسال تهران تا ماسل حدود ۳۸۰ کیلومتر است .اگر بخواهید از تهران به این منطقه سفر کنید در حالت عادی شش ساعته می توانید به ماسال برسید.

چرا باید به ماسال سفر کنیم؟

به زعم بسیاری از گردشگران ماسال بهشت ایران است. زمانی که به این منطقه سفر کنید متوجه می شوید که به هیچ وجه این جمله دور از واقعیت نبوده است . ییلاقات بکر و دست نخورده ماسال ،آبشار های خروشان و غار های شگفت انگیز این منطقه که تعداد آن به ۱۷ عدد می رسد شما را هم وادار به ستایش آن می کند. اگر عاشق طبیعت هستید در سفر به این منطقه هیچ شک و تردیدی به خود راه ندهید.

مناطق دیدنی ماسال

بام سبز ماسال:

چشم انداز زیبای این شهر است که در یک کیلومتری شهر واقع شده ، بام سبز ماسال را می توان یکی از زیباترین بام ها در ایران دانست. وقتی که به بام سبز ماسال می روید نه تنها چشم انداز شهر ماسال و جلگه را می بینید بلکه می توانید بخش هایی از شهرها صومعه سرا و بندرانزلی را نیز مشاهده کنید.

 

بام سبز ماسال - ییلاق ماسال

 

ییلاق “اولسبلنگاه”:

یکی از منحصر به فردترین ییلاقات استان گیلان محسوب می‌شود؛ اولسبلنگاه ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان‌های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است. بکربودن این منطقه دلیل اصلی جذابیت این منطقه است که البته به همین ترتیب امکانات گردشگری موجود در این منطقه بسیار کمتر از دیگر شهر ها است.

برای رفتن ییلاق اولسبلنگاه باید از جاده جنوبی ماسال خارج شوید تا خود را به این منطقه برسانید. جاده منتهی به اولسبلنگاه خطرناک است و حتماً باید در حین رانندگی احتیاط کنید.

شاندرمن:

شاندرمن در ۵ کیلومتری شهرستان ماسال قرار دارد. در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر از مهم‌ترین آبشارهای منطقه شاندرمن هستند. توجه کنید که برای رفتن به این مناطق حتماً از یک راهنما یا بلد محلی کمک بگیرید.

دیواره سنگی اسبه ریسه

یکی دیگر از زیبای‌های این شهرستان دیواره سنگی اسبه ریسه است که به‌عنوان یکی از صخره‌های بلند سنگ‌نوردی کشور محسوب می‌شود که پتانسیل برگزاری مسابقات سنگ نوردی را دارد.

از دیگر مناطق دیدنی شهرستان ماسال می توان به غار طبیعی آویشو، منطقه جنگلی طلاسکو، سورکوم، آری دول، شالماء، چسلی، ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت، ییلاق بیلگاه دول، ییلاق مورجونه، ییلاق اسپی دشت، ییلاق رشته پشت، ییلاق مولومه بند، ییلاق شنبه راه، ییلاق واشیار، ییلاق سی فی، ییلاق نمنه پشت و ییلاق سوچاله ،گردشگاه جنگلی ریزه مندان، ییلاق شالماء، چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت و شنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه ملومه بند، مناطق باستانی درخانه، گیله سرا، وردم، منطقه یادمانی مشهد میرزا ( محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی )، مناطق ییلاقی تاریخی سنگ بست، دره خون، خندیله پشت می توان اشاره کرد.

 

ماسال شاندرمن

 

جاذبه‌های مذهبی :

ییلاق ماسال برای کسانی که دوستدار زیارت و بازدید از جاذبه های مذهبی هستند نیز بسیار مناسب است . از جمله مقابر و بقاع متبرکه شهرستان ماسال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  1. بقعه آقا سید مهرعلی و آقا سید رضا علی، پسران امام موسی کاظم (ع): که در روستای زیبا شالماء و در ۱۲ کیلومتری ماسال قرار دارد و بازدید از این روستا را نیز می توانید در کنار زیارت خود داشته باشید.
  2. بقعه چسلی وقاع : در روستای چسلی و در فاصله ۱۴ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد.
  3. امامزاده میرزا از نوادگان امام موسی کاظم (ع)
  4. بقاع متبرکه پیر جلودار و آقا سرای فومن
  5. بقعه عون بن علی فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع)

فعالیت ها :

  • سفر به این منطقه برای کسانی که می خواهند از استرس و اضطراب زندگی شهری دور باشند بسیار مناسب است. تا می توانید استراحت کنید از طبیعت بکر لذت ببرید.
  • پیاده روی: پیاده روی در میان درختان آلو و راش و رفتن تا محل شهادت میرزا کوچک خان را از دست ندهید.

 

اقامت در ماسال

بهترین زمان سفر به ماسال :

بهترین فصل برای رفتن به ماسال از اردیبهشت ماه تا اوایل مهر است. در فصل های دیگر آب و هوای این منطقه بسیار سرد است و مه بسیار زیاد مانع از اقامت در این محل می شود.

نکات سفر  :

  • حتماً به همراه خود پتو، کیسه خواب و لباس گرم داشته باشید .شب های ماسال به دلیل قرارگیری در ارتفاعات بسیار سرد است.
  • قبل از رسیدن به ارتفاعات اجناس ضروری به خصوص خوراک و تغذیه را تهیه کنید ، تعداد سوپرمارکت ها در ارتفاعات بسیار کم است.