فرودگاه رشت

گونه های گیاهی گیلان
آذر ۱۷, ۱۳۹۷
گونه های جانوری
آذر ۱۷, ۱۳۹۷

فرودگاه بین المللی رشت  Rasht Airport که آن را به عنوان فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت نیز در استان گیلان می شناسیم یک فرودگاه قدیمی و بزرگ در شهر رشت، هر روزه پذیرای چندین پرواز داخلی و بین المللی است.

اطلاعات فرودگاه رشت

نام فرودگاه بین المللی رشت: Rasht Airport

کد یاتا: RAS

کد ایکائو: OIGG

ارتفاع از سطح دریا: ۴۰ متر

ترمینال ها: ۳ ترمینال مجزا

شماره ی تلفن اطلاعات پروازها: ۱۹۹

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی رشت: rasht.airport.ir

تاریخچه فرودگاه رشت:

برای سرعت بخشیدن به حمل و نقل استان  بین سال ها ی ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ در استان گیلان و شهر رشت تصمیم بر راه اندازی یک فرودگاه در شهر رشت گرفته شد. فرودگاه رشت در ۷ کیلومتری جاده ی رشت به سمت انزلی و ۱۵ کیلومتری منطقه ی آزاد بندر انزلی قرار گرفته است. این فرودگاه در تاریخ ۱۸ خرداد سال ۱۳۲۶ به دست محمود ضرابی، نماینده ی رسمی اداره ی هواپیمایی کشوری یا همان وزارت راه، در استان گیلان به صورت کاملا رسمی افتتاح شد. فرودگاه رشت هم برای جا به جایی مسافران و هم برای حمل بار و کالا می‌باشد.

در گذشته باند فرودگاه رشت، در نزدیکی و همسایگی کارخانه ی لامپ سازی الکتریک ایران رشت در خیابان رودباری فعلی قرار داشت و به همین خاطر بود که اهالی قدیمی شهر رشت به این باند، زمین طیاره یا بالون صحرا می گفتند. نکته‌ای که شاید برایتان جالب باشد این است که فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت، سال ها با نام سلیمان داراب نامیده می‌شد. این فرودگاه در ابتدا روزهای دوشنبه و پنج شنبه در مسیر ها پروازی ترکیبی رشت- تهران- تبریز و شرکت سهامی هواپیمائی ایران پروازها را می پذیرفت. این فرودگاه در ادامه ی فعالیتش چند سال بعد، تعطیل شد. تاسیسات فرودگاه بسته شده در سال ۱۳۴۴ به فرودگاه  فعلی  که در بلوار ولی عصر رشت ساخته شده است، منتقل شد.

در سال۱۳۴۷، فرودگاه جدید رشت به صورت رسمی افتتاح گردید و به عنوان فرودگاهی مدرن در زمان خودش شروع به فعالیت نمود. فرودگاه رشت در بلوار ولیعصر شهر رشت قرار گرفته است. فرودگاه رشت از لحاظ دسترسی به مرکز شهر رشت به عنوان یکی از بهترین فرودگاه های ایران از لحاظ راه های دسترسی آسان محسوب می گردد. علاوه بر این به دلیل قرار گرفتن فرودگاه رشت در مرکز استان، کلیه ی سفرهای هوایی تمامی شهر های استان گیلان و استان‌های همسایه از این فرودگاه می باشد.

مقاصد و برنامه پرواز فرودگاه رشت:

مقاصد هوایی و برنامه پرواز فرودگاه رشت از جمله اطلاعات حائز اهمیت می‌باشد مقاصد هوایی این فرودگاه شامل: فرودگاه مهرآباد تهران، فرودگاه بین المللی مشهد، فرودگاه بین المللی اصفهان، فرودگاه بین المللی کیش، فرودگاه عسلویه، فرودگاه بین المللی اهواز، فرودگاه بین المللی استانبول، فرودگاه بین المللی بصره و فرودگاه بین المللی بغداد می باشد. برای دسترسی به برنامه پرواز فرودگاه رشت می‌توانید در سایت فرودگاه رشت از طریق همین مقاله اطلاعات کامل را به دست بیاورید. برنامه پرواز فرودگاه رشت در سایت ذکر شده به صورت پروازهای ورودی و پروازهای خروجی دسته‌بندی شده است.

همچنین شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین المللی رشت عبارتند از: ایران ایر، تابان، زاگرس، کاسپین، آسمان، نفت، کیش، بوراجت، هواپیمایی عراق.

ترمینال های فرودگاه رشت

ترمینال مسافری به مساحت ۶ هزار مترمربع در فرودگاه رشت در سال۹۲  افتتاح گردید. ترمینال جدید فرودگاه با استفاده از طراحی مدرن و تسهیلات رفاهی مناسب ساخته شده است و به عنوان ترمینال داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمینال خارجی که همان ترمینال قدیمی فرودگاه رشت است که در سال ۱۳۴۷ ساخته شد؛ مورد بازسازی قرار گرفت و سپس برای پروازهای خارجی مورد استفاده قرار گرفت. ترمینال VIP، ساختمان تشریفات فرودگاه است که در محیطی به مساحت ۳۳۰ متر مربع ساخته شده است. در پایانه ی  VIP ، مراحل ورود و خروج مسافران ویژه و پروازهای مخصوص دولتی و حتی پروازهای تجاری به صورت اختصاصی و با رعایت کامل آداب تشریفات انجام می گیرد.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی رشت

برای دسترسی به فرودگاه رشت می توان از سمت فومن، تهران و لاهیجان حرکت کرد. در بیرون از محوطه ی فرودگاه، علاوه بر تاکسی هایی که به صورت گذری و خصوصی کار می کنند، تاکسی وی های فرودگاه نیز موجودند که به راحتی شما را به مقصد مورد نظرتان می رسانند. اگر مقصد شما شهرهای اطراف و یا استان های همجوار است، می توانید علاوه بر استفاده از تاکسی ها که البته کرایه ای به نسبت بالاتر دریافت می کنند از اتوبوس های پایانه ی مسافربری رشت برای حمل ونقل آسان استفاده کنند.

امکانات فرودگاه رشت

فرودگاه رشت درشمال کشور، موقعیت ارتباطی مناسبی با کشورهای حاشیه ی دریای خزر در مسیر شمال– جنوب که به آن کریدور نوستراک می گویند، دارد. از دیگر امتیاز‌های حائز اهمیت فرودگاه این است که در رشت، یکی از توریست پذیر ترین شهر های کشور قرار گرفته است. مساحت کل فرودگاه برابر با ۲۲۰ هکتار است. این فرودگاه به سیستم های ارتباطی دقیق و مجهز کمک ناوبری مجهز می باشد.

حمل و بسته بندی بار مسافران در این فرودگاه انجام می گیرد.

اگر مسافر این فرودگاه هستید می توانید برای اقامت در این شهر از هتل های نزدیکی همچون: هتل آپارتمان صبوری، هتل شبستان، هتل پامچال، هتل پردیس، هتل کادوس و هتل پوریا استفاده نمایید.