عمارت کلاه فرنگی

دریاچه سقالکسار
دریاچه سقالکسار
مرداد ۷, ۱۳۹۷
موزه میراث روستایی
موزه میراث روستایی گیلان
مرداد ۷, ۱۳۹۷
عمارت کلاه فرنگی

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

این عمارت که در میان پارک شهر رشت (باغ محتشم) جای گرفته از بناهای زیبای شهر رشت به شمار می آید که در زمان ناصرالدین شاه بنا شده است . این باغ نیز مانند دیگر باغ های ایرانی عنصر آب را از یاد نبرده و  رودخانه گوهر رود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبابی محیط اطراف بنا را دو چندان کرده. باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی در زمان محمد صادق خان اکبر سردار محتشم ملقب به سردار معتمد ساخته شد. عمارت کلاه فرنگی در جنوب غربی باغ قرار دارد. این بنا از بیرون سه طبقه به نظر می آید. در حالی که از داخل دارای چهار طبقه است. در اطراف ساختمان در طبقات اول و دوم ۱۸ ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را روی خود استوار می دارند

 

عمارت کلاه فرنگی

 

طبقات اول و دوم هر یک دارای دو اتاق است. این اتاق ها هر یک به وسیله پنجرهایی نورگیری داخلی و تهویه مناسب هوا را در فصل گرم سال ممکن می سازند. عمارت کلاه فرنگی یک بنای چند ضلعی است. بلندترین اتاق این عمارت هشت گوش و از هر سو دارای پنجره هایی است که رو به باغ باز می شود.

مصالح به کار رفته در این بنا آجر، چوب و گچ است. از سفال های خمره ای قرمز رنگ نیز برای پوشش بام استفاده شده است. عمارت کلاه فرنگی مدت ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر رشت بوده که در آن زمان خارج از منطقه شهری قرار داشته است و محلی مناسب برای اقامت بوده است . این بنا بارها به دست تعمیر و مرمت سپرده شد. در سال ۱۳۷۴ این عمارت به مدیریت میراث فرهنگی گیلان واگذار گردید و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای سنتی استفاده می شود.