روستای اولسبلنگاه

ییلاق ماسال
ییلاق ماسال
مرداد ۸, ۱۳۹۷
غار خون فوشه
غار خون فوشه
مرداد ۸, ۱۳۹۷
روستای اولسبلنگاه

روستای اولسبلنگاه

روستای اولسبلنگاه ،در ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ماسال در غرب گیلان و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است ، جایی که مردم ماسال آن را برای ییلاق خود انتخاب کرده اند و هر بهار و تابستان به این روستا کوچ می کنند.

اولسبلنگاه کجاست؟

فاصله این ییلاق از تهران حدود ۳۸۰ کیلومتر است. ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود ۲۷ کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد. برای رفتن به اولسبلنگاه می توانید از جاده خروجی جنوبی ماسال استفاده کنید.

 

ییلاق اولسبلنگاه

 

این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می روید.

اگر صبح خیلی زود به اولسبلنگاه برسید و اگر بخت با شما یار باشد، دریا را این بار در آسمان می بینید. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، صبح خیلی زود ممکن است بالاتر از ابرها قرار بگیرید تا فرشی از ابرها زیر پای‌تان پهن شود.بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه اواخر بهار و طول تابستان است، هرچند پاییز هم زیبایی منحصر به خود را به گردشگران ارزانی می دارد.

جاهای دیدنی ییلاق اولسبلنگاه

 • رودخانه خالکایی : این رودخانه از قلل شاه معلم سرچشمه می گیرد و راه خود را به سوی این ییلاق باز می کند.
 • ییلاق های نزدیک : ییلاق های کوچکتر شلما ، نساء و بورا که می توانید برای تنوع به آن ها سری بزنید.
 • روستای گیلوانه : محل به شهادت رسیدن میرزا کوچک خان جنگلی است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

فعالیت ها در اولسبلنگاه :

 • پیاده روی : هیچ چیز نمی تواند روحیه بخش تر از پیاده روی در دل طبیعت باشد. پس فرصت را از دست ندهید اگر به این ییلاق سفر کردید هم نشینی با طبیعت بکر را از دست ندهید.
 • اسب سواری : اسب و قاطر جز ملزومات زندگی روستایی است در اینجا می توانید با اچاره اسب از روستاییان هم از سواری لدت ببرید و هم سود اقتصادی به افراد بومی برسانید.
 • عکاسی : اگر به عکاسی از طبیعت علاقه مندید از این فرصت نهایت استفاده را بکنید. بهتر است زمانی به این منطقه سفر کنید که مه روستا را در برگرفته باشد.

 

روستای اولسبلنگاه

 

اقامت در اولسبلنگاه :

برای اقامت در این منطقه گزینه های زیادی پیش رو دارید .در مسیر رسیدن به این روستا تعداد زیادی هتل و اقامتگاه وجود دارد . اما اگر می خواهید تجربه های بکری را داشته باشید اقامت در خانه های چوبی روستائیان را تجربه کنید.

بهترین فصل برای سفر به ییلاق اولسبلنگاه :

بهترین زمان سفر به این روستا اواخر بهار و اوایل تابستان است که هوایی معتدل و خنک دارد. پائیز گرچه هوا کمی خنک تر است اما ممکن است باب طبع بسیاری از افراد نباشد. اما از سفر در زمستان به این منطقه خودداری کند چرا که زمستان سرد و سخت مانع از سفری بی خطر می شود.

نکاتی درباره سفر به ییلاق اولسبلنگاه :

 • در ییلاق اولسبلنگاه سیم کشی برق وجود ندارد و برق خانه ها با موتورهای برق تامین می شود و از ساعت ۱۲ شب به بعد این موتورها خاموش می شود. اما نگران نباشید آسمان پر ستاره ،شب های ییلاق را برای شما روشن می کند.
 • ساخت وساز در این روستا ممنوع است و فقط خانه های چوبی ساخته می شود که همین امر کمک بسیار زیادی به بکر ماندن این منطقه کرده است و تا حال حاضر این تلاش ها برای زیبا نگه داشتن منطقه ادامه داشته است.
 • در سفر به این منطقه حتماً با خود لباس گرم و پتو همراه داشته باشید چراکه شب ها می تواند هوا بسیار سرد باشد.
 • غروب های اولسبلنگاه را از دست ندهید.
 • سعی کنید تا حد امکان قبل از غروب آفتاب به روستا برسید . چراکه به دلیل نبود روشنایی در جاده ها رانندگی بسیار خطرناک است.

 

اولسبلنگاه ماسال