آغاز لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت

صید بیش از ۲۰۰ تن ماهی کلیکا از دریای خزر
تیر ۲۱, ۱۳۹۷
بارش باران و خنکی هوا در گیلان
تیر ۲۶, ۱۳۹۷

آغاز لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت شامگاه یکشنبه در پنجاهمین جلسه این کمیسیون در محل جلسات شورا با تأکید بر لزوم اجرای لایروبی رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود رشت در فصل تابستان اظهار کرد: مشکل آلودگی رودخانه‌های رشت طی چند دهه اخیر بارها مطرح‌شده و با سرازیری فاضلاب‌های صنعتی و خانگی به داخل دو رودخانه رشت این آلودگی روزبه‌روز در حال افزایش است.

* آغاز لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه شهرداری رشت طی دو سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه رودخانه‌ها انجام داده است افزود: علیرغم تمامی تلاش‌های انجام‌شده تاکنون در حوزه رفع مشکل رودخانه‌های رشت اقدام اساسی انجام نشده و بوی نامطبوع ناشی از آلودگی این دو رودخانه موجب آزار شهروندان است.

وی با ابراز گلایه از عدم توجه به شهر رشت در سفر مدیران دولتی به گیلان بیان کرد: بخش عمده‌ای از اعتبار ۵۰ میلیارد تومانی اختصاص‌یافته به‌منظور احیای دو رودخانه رشت محقق نشده و همچنین اعتبار موردنیاز برای خرید دستگاه زباله‌سوز رشت تحقق پیدا نکرده و این در حالی است که زنگ بحران رودخانه‌های رشت و زباله‌های سراوان از مدت‌ها قبل به صدا درآمده است.

رئیس کمیسیون بهداشت شورای رشت با تأکید بر رعایت سلسله‌مراتب توسط شهردار رشت افزود: اخیراً جلساتی درباره سراوان و رودخانه‌های رشت برگزارشده و انتظار می‌رود زمان برگزاری و نتایج جلسات به اطلاع اعضای شورا برسد.

وی به آغاز لایروبی دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت متولی رودخانه‌های شهر نیست اما در راستای حفظ سلامت اجتماعی و ایجاد رفاه شهروندی نسبت به لایروبی رودخانه‌ها اقدام می‌کند.

* اعلام آمادگی چند سرمایه‌گذار به‌منظور سرمایه‌گذاری در تالاب عینک

شیرزاد با اشاره به اعلام آمادگی چند سرمایه‌گذار به‌منظور سرمایه‌گذاری در تالاب عینک و رودخانه‌های رشت گفت: شهرداری رشت در هر حوزه‌ای که ورود می‌کند پس از مدتی برخی از دستگاه‌های دیگر نیز در آن ورود کرده و مسئله تولی گری را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه در تمامی اقدامات حفظ سلامت شهروندان باید موردتوجه باشد افزود: شهرداری‌های مناطق رشت در اجرای لایروبی با سازمان عمران همکاری کرده و تجهیزات تحت اختیار خود را به‌منظور اجرای بهتر لایروبی در اختیار این سازمان قرار دهند.

شیرزاد به همکاری و مساعدت شهرداری رشت با دیگر دستگاه‌ها در مواقع نیاز اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت با کمبود امکانات و تجهیزات برای لایروبی مواجه است و انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی در حوزه رودخانه در اجرای لایروبی مناسب با شهرداری رشت مساعدت کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت شورا با تأکید بر اینکه بسترهای مناسب در حوزه سرمایه‌گذاری در رشت ایجادشده است افزود: درباره تالاب عینک و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود سرمایه‌گذارانی اعلام آمادگی کرده و با توجه به اینکه شهرداری رشت متولی رودخانه‌ها و تالاب نیست انتظار می‌رود با تعامل دستگاه‌های متولی تعامل بیشتری در راستای جذب سرمایه‌گذار و ایجاد امکانات رفاهی ازجمله هتل و غیره در حاشیه تالاب عینک و رودخانه‌های رشت داشته باشند.

وی با بیان اینکه فرماندار رشت به‌طورجدی پیگیر تمامی مباحث شهری است افزود: پیگیری‌های فرماندار رشت موجب ایجاد تعامل بیشتر مابین دستگاه‌های دولتی با شهرداری رشت شده و این مهم نقش مؤثری در رفع مشکلات ایفا می‌کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت به بحران کم‌آبی اشاره کرد و گفت: باغات چای و زمین‌های شالی درگذشته از این مسئله آسیب فراوان دیده و انتظار می‌رود مشکل کم‌آبی با سطحی‌نگری به بحران بزرگی همچون زباله سراوان تبدیل نشود.

شیرزاد با تأکید بر اینکه شهرداران مناطق موظف به شناسایی تمامی چاله‌وچوله‌های عمیق موجود در آسفالت سطح شهر هستند بیان کرد: این مهم باید طی مدت‌زمانی یک‌ماهه انجام شود و در حال حاضر وضعیت آسفالت رشت مورد رضایت شهروندان نیست.

وی با قدردانی از عملکرد سازمان عمران شهرداری رشت افزود: در چهارراه حشمت، چهارراه گلسار و غیره چاله‌های بزرگی در سطح آسفالت وجود دارد و این مشکلات باید با همکاری شهرداری‌های مناطق برطرف شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا از تلاش‌های شبانه‌روزی کارگران بخش رفت‌وروب و فضای سبز شهرداری رشت تقدیر کرد و گفت: باوجود گرمای شدید هوا کارگران این بخش به‌طور منظم مشغول فعالیت بوده و یقیناً انباشت زباله در محلات رشت در این روزهای گرم سال موجب ایجاد مشکلات فراوانی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای رشت شامگاه یکشنبه در پنجاهمین جلسه این کمیسیون در دمحل جلسات شورا با تأکید بر لزوم اجرای لایروبی رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود رشت در فصل تابستان اظهار کرد: مشکل آلودگی رودخانه‌های رشت طی چند دهه اخیر بارها مطرح‌شده و با سرازیری فاضلاب‌های صنعتی و خانگی به داخل دو رودخانه رشت این آلودگی روزبه‌روز در حال افزایش است.

*خسته شدن مردم از وعده‌های تحقق‌نیافته درباره تالاب عینک

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت در جلسه امروز با انتقاد از وضعیت آسفالت رشت اظهار کرد: نوارهای حفاری شهر رشت از چند ماه گذشته تاکنون به اتمام نرسیده است.

محمدحسن علیپور با بیان اینکه باید به وعده‌هایمان عمل کنیم افزود: نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی باید محلات رشت باشند.

وی به وضعیت نابسامان تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: مردم محله عینک از وعده‌های تحقق‌نیافته درباره تالاب عینک خسته شده‌اند و باید با عزمی راسخ در این حوزه ورود شود.

*ارائه طرح‌های تشویقی و تنبیهی از سرازیری زباله به داخل رودخانه

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه کمیسیون بهداشت شورا یکی از موفق‌ترین کمیسیون‌های شورای پنجم رشت است اظهار کرد: مباحث مهمی در این کمیسیون مطرح و بررسی می‌شود و این اقدام ریاست کمیسیون بهداشت قابل‌تقدیر است.

بهراد ذاکری با بیان اینکه در رفع مشکلات حوزه مدیریت شهری نیازمند تعامل تمامی دستگاه‌ها هستیم گفت: برخی از پیچ‌خوردگی‌های قانونی ـ حقوقی ورود مقوله سرمایه‌گذاری در رشت را تحت شعاع قرار داده و امیدواریم با تعامل بیشتر مابین شهرداری و دیگر دستگاه‌ها در راستای ایجاد حفظ فرصت‌های سرمایه‌گذاری گام برداشته شود.

وی با ابراز گلایه از وضعیت مباحث زیست‌محیطی در استان گیلان و رشت بیان کرد: بسیاری از پروژه‌های زیست‌محیطی در استان گیلان در افراد خاص قرار دارد و پیشنهاد می‌کنم با ارائه طرح‌های تشویقی و تنبیهی از سرازیری زباله به داخل رودخانه‌های رشت جلوگیری شود.

ذاکری به مبحث بحران آب اشاره کرد و گفت: باید پیوست‌های در راستای صرفه‌جویی بیشتر آب به‌منظور مقابله با بحران کم‌آبی در دستور کار قرار بگیرد و شرایط به‌گونه‌ای مدیریت‌شده تا حساسیت‌های لازم دراین‌باره در بین مردم ایجاد شود.

عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا با تبریک میلاد کریمه اهل‌بیت (ع) حضرت معصومه (س) اظهار کرد: علیرغم تنگناها و تمامی مشکلات مالی که در شهرداری و حتی کشور وجود دارد عزمی راسخ در شهرداری‌های مناطق رشت به‌منظور رفع مشکلات وجود دارد.

محمدحسن عاقل منش با قدردانی از عملکرد نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش سه نماینده پارلمان ملی رشت طی این مدت در راستای رفع مشکلات ستودنی بوده و امیدواریم با تعاملات ایجادشده مشکلات را برطرف کنیم.

*اتمام فاز نخست تصفیه‌خانه شیرابه سراوان تا پایان تیرماه

معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا اظهار کرد: جلسات متعددی پیرامون احداث تصفیه‌خانه شیرابه سراوان برگزارشده و با توجه به اینکه اعتبار این پروژه از بخش دولتی تأمین‌شده در این جلسات دستگاه دیوان محاسبات استان نیز حضورداشته است.

علی مقصودی با بیان اینکه بخش نخست تصفیه‌خانه شیرابه سراوان تا پایان تیرماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد افزود: پس از اتمام فاز نخست و تأیید ادارات محیط زیست و آب و فاضلاب فاز دوم این پروژه آغازشده و پیش‌بینی می‌شود بخش دوم آن تا پایان مردادماه و با ظرفیت ۳ لیتر شیرابه به اتمام برسد.

*تجهیزات سازمان پاسخگوی شرایط نیست

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری رشت در این جلسه با اشاره به آغاز لایروبی رودخانه‌های رشت اظهار کرد: تجهیزات سازمان پاسخگوی شرایط نیست و انتظار داریم دستگاه‌های متولی نیز در این حوزه با شهرداری رشت مساعدت کنند.

هومن روائی افزود: شهرداری رشت در مواقع ضروری به کمک دیگر دستگاه‌ها می‌رود و انتظار داریم با توجه به محدودیت زمانی این مهم در راستای آغاز لایروبی رودخانه‌های رشت اعمال شود.

وی با بیان اینکه سازمان صنعت و معدن و تجارت گیلان در صدور مجوز برداشت شن و ماسه با شهرداری رشت همکاری نمی‌کند گفت: پس از چند ماه انتظار اخیراً صدور مجوز برداشت شن توسط سازمان صنعت و معدن و تجارت گیلان برای شهرداری رشت صادر شده است.

*اظهارات شهرداران مناطق یک تا پنج

شهردار منطقه یک رشت در این جلسه اظهار کرد: سال گذشته شهرداری منطقه به‌تناسب اعتباری که در اختیار داشت نسبت به لایروبی محدوده تحت اختیارش اقدام کرد.

ناصر عطایی با اشاره به اینکه لایروبی کانال ژ پنج نیز از ابتدای سال جاری در دستور کار شهرداری منطقه یک قرار گرفت گفت: در حال حاضر کانال ژ پنج کاملاً پاک‌سازی‌شده و احداث دیوار حفاظتی در محدوده پل توحید به میزان ۲۳۰ متر انجام‌شده است.

شهردار منطقه دو رشت نیز با اشاره به اینکه بیشترین حریم رودخانه در منطقه دو قرار دارد اظهار کرد: بر این اساس اقداماتی ازجمله لایروبی، دیوار گذاری حاشیه رودخانه و غیره طی دوره‌های قبل انجام‌شده است.

اصغر کامران راد افزود: در سال جاری اعتبار اندکی در زمینه دیوار گذاری به شهرداری منطقه اختصاص‌یافته و انتظار داریم توجه بیشتری به این بخش معطوف شود.

شهردار منطقه سه رشت در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا با اشاره به اینکه کلمه لایروبی را حذف کنیم اظهار کرد: اقدامی که شهرداری رشت درباره رودخانه‌های رشت انجام می‌دهد پاک‌سازی نام داشته و لایروبی مباحث گسترده‌تری را در برمی‌گیرد.

رضا کحالی با بیان اینکه کمیسیون بهداشت شورا اهم اقدامات شهرداری رشت را تحت نظارت دارد گفت: چند نقطه بسیار آلوده از رودخانه‌های رشت در محدوده شهرداری منطقه سه قرار دارد و با توجه به تجهیزات اندک سازمان عمران شهرداری و شهرداری‌های مناطق انتظار می‌رود دیگر دستگاه‌های متولی نیز در انجام این مهم با شهرداری همکاری کنند.

شهردار منطقه چهار رشت نیز در این جلسه با ابراز گلایه از عدم همکاری دیگر دستگاه‌ها با شهرداری رشت اظهار کرد: هرگاه شهرداری رشت نیازمند مساعدت است هیچ‌کدام از دستگاه‌ها حاضر به همکاری نیستند.

آرش امیرلو با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار به شهرداری منطقه چهار بابت دیوار گذاری در حاشیه رودخانه اختصاص‌یافته است گفت: رفع مشکل حاشیه رودخانه در جنب بازارچه نگین بیش از سه میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

شهردار منطقه پنج رشت در جلسه کمیسیون بهداشت شورا اظهار کرد محدوده سازی حفاظتی رودخانه جنب میدان گیل در دست انجام است.

ساسان مهدی زاده افزود: در صورت نیاز آماده همکاری با سازمان عمران به‌منظور اجرای لایروبی رودخانه‌های رشت هستیم.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: سرمایه‌گذاران متعددی به‌منظور سرمایه‌گذاری در حوزه تالاب عینک و رودخانه‌های رشت اعلام آمادگی کرده‌اند.

مریم گل احضار با بیان اینکه بحث تولی گری در حوزه تالاب عینک و رودخانه‌های رشت مانع از جذب سرمایه‌گذاران شده است گفت: در جلسه روز گذشته که در سالن اجتماعات فرمانداری و با حضور سه نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی برگزار شد بر لزوم همکاری دیگر دستگاه‌های متولی در حوزه تالاب و رودخانه‌ها با شهرداری رشت در راستای جذب سرمایه‌گذار و اجرای پروژه‌های متعدد تأکید شد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری رشت در جلسه امروز کمیسیون بهداشت شورا اظهار کرد: خرید تجهیزات جدید برای سازمان عمران شهرداری رشت در دستور کار است.

محمدباقر بشر دانش افزود: انتظار داریم دستگاه‌های متولی در حوزه تالاب‌ها و رودخانه‌های رشت با سازمان عمران شهرداری در راستای اجرای لایروبی همکاری کنند.

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: رودخانه‌های رشت تا اواسط شهریور کم آب بوده و این بهترین زمان برای انجام لایروبی است.

محمدرضا علیزاده به بوی نامطبوع ناشی از آلودگی رودخانه‌های رشت اشاره کرد و گفت: متأسفانه پرتاب زباله توسط برخی از شهروندان و گردشگران به داخل رودخانه‌ها موجب افزایش بوی نامطبوع و آلودگی آن‌ها شده است.

 

تاریخ:  ۱۳۹۷/۰۴/۲۵

منبع: خبرگزاری فارس